Вселенски градини за НАСА: Проект со кој луѓето ќе го освојат Марс

Компанијата  Interstellar Lab неодамна претстави концепт за биосфери на надувување кои изгледаат како да се дел од научно-фантастичен филм.

Но, всушност станува збор за софистицирани капсули кои овозможуваат одгледување билки на површината на Марс или на Месечината.

Извршната директорка Барбара Бевлиси истакна дека биосферите се дизајнирани да „создадат совршени климатски и атмосферски услови за живот, без разлика дали станува збор за Земјата или за вселената“.

Со капсулата ќе управува вештачка интелигенција која ќе ги исправа условите според тоа колку напредуваат билките и ќе предвидува потенцијални приноси.

Проектот се реализира во соработка со НАСА, истиот е далеку од реализација, но компанијата ја унапредува опремата издржлива за патување во вселената.

Како и да е, ова е навистина амбициозен проект што би можел да се оствари.

Remote video URL
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Вести

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе