„Вселенски“ сопирачки: Полесни се и подобро се ладат

Дизајнирани се од инженер на НАСА во периодот кога тој беше во карантин поради пандемијата на коронавирус.

Џонатан Ли, инженер за структурни материјали во Центарот за вселенски летови Маршал на НАСА во Хантсвил, Алабама, беше ставен во карантин поради пандемијата на коронавирус. Немајќи што друго да прави, тој се фокусираше на системот за сопирање на автомобилот.

Кога работите на системи што се користат во вселената, веројатно имате идеја како да ги подобрите системите што ги користиме во секојдневниот живот. Токму на овој начин Ли размислувал за дизајнот на постоечките системи за сопирање.

Новото поставување има еден диск со низа мали канали околу централниот центар, за разлика од конвенционалното решение со два диска. Додека се вртат, тие црпат воздух и го насочуваат преку површината на дискот, каде што влошките на сопирачките доаѓаат во контакт. Воздухот го лади роторот, како и влошките и клештите на сопирачките.

Ладењето е подобрено за 30 отсто, а тежината на сопирачките е намалена.

Orbis Brakes го усвои овој дизајн на системот за сопирање. Првиот во производната линија е NextWave за автомобили со високи перформанси. Потоа пристигнуваат уште две линии, LightWave и CarbonWave (исклучиво за електрични возила).

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Авто новости

Стокец од 10.000 евра!

Read more

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Read more

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Read more

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Read more
 

Автомобили

Стокец од 10.000 евра!

Читај повеќе
  • filter

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Читај повеќе
  • filter

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Читај повеќе
  • play_arrow

Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии од новиот Alfa Romeo: SUV Milano од секој агол

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 неверојатни полициски возила

Читај повеќе
  • filter

Редизајнираниот Audi S3 сега е уште помоќен и позабавен

Читај повеќе
  • play_arrow

Уникат од милион долари: Revuelto Arena Ad Personam со 1015 КС

Читај повеќе