Вселенските туристи на Илон Маск му се јавија на Том Круз од орбитата

42-годишниот инженер за податоци во првиот цивилен екипаж што вчера стигна до орбитата, го означи историскиот миг свирејќи укулеле во капсулата на Space X, стотици километри над површината на Земјата.

Крис Семброски, вработен во Lockheed Martin и ветеран на американското воздухопловство, отсвири неколку акорди за гледачите за време на 10-минутниот повик на четворица членови на тимот Inspiration4, додека летаа над Европа со 28.000 километри на час.

SpaceX, приватната ракетна компанија во сопственост на технолошкиот магнат и водач на Tesla, Илон Маск, објави дека очекува екипажот да се врати на Земјата денеска. Слетувањето е закажано за 19 часот на брегот на Флорида, соопшти компанијата.

Цивилните астронаути ги поминаа повеќето од првите 48 часа во разговор од вселената, вклучително и телефонски повици со семејството, пријателите и поддржувачите, како Маск и холивудската ѕзезда Том Круз.

Remote video URL

Официјално не е објавено колку Ајзакман му платил на Маск за овој лет во вселената, но списанието Time ја процени цената на билетот за сите четири места на 200 милиони долари.

„Не е дека не постои ризик“, рече Ајзакман во епизода од документарецот на Netflix за мисијата.

„Се возите во ракета со брзина од 28.000 километри на час околу Земјата. Во такви услови има ризици“.

Заедно со Ајзакман, кој е командант на мисијата, беа избрани тројца цивили да патуваат низ процес кој започна со реклами на Супербоул во февруари.

Секој член на екипажот е избран да претставува еден столб на мисијата.

Најмладата, Хејли Арцено, преживеа рак на коските како дете и го претставува столбот „надеж“. Таа ќе биде првиот човек со протеза во вселената. „Одиме ли на Месечината?“, Праша таа, кога ѝ беше понудено место. „Слушнав дека луѓето не биле таму со децении“, рече таа со насмевка.

29-годишната девојка е избрана затоа што работи како помошник лекар во болницата Св. Џуд во Мемфис, а другата патничка е нејзиниот донатор, со што се обезбедува место за „великодушност“. Крис Семброски (42) е поранешен ветеран на американското воздухопловство, кој сега работи во воздухопловната индустрија.

Последното место - „напредок“ - ѝ беше понудено на Сијана Проктор, 51-годишна професорка по геонауки, која за малку ќе стане астронаут на НАСА во 2009 година. Таа ќе биде само четвртата Афроамериканка во вселената.

За време на нивниот тридневен престој во орбитата се следат нивниот сон, отчукувањата на срцето, крвната слика и когнитивните способности.

Пред и по летот, ќе се спроведат тестови за да се проучи ефектот на летот врз нивните тела. Целта е да се соберат податоци за идните мисии со цивили.

Целта на мисијата е да се направи простор достапен за повеќе луѓе, иако патувањето во вселената во моментов е само делумно возможно за неколкумина привилегирани.

„Во целата човечка историја, помалку од 600 луѓе биле во вселената“, рече Ајзакман. „Горди сме што нашиот лет ќе придонесе за оние што ќе патуваат по нас.“

Мисијата Inspiration4 полета во средата од вселенскиот центар Кенеди во Кејп Каневерал со ракета Falcon 9 Space X. За три часа, екипажот на капсулата достигна орбитална височина од 585 километри - повисока од Меѓународната вселенска станица или вселенскиот телескоп Хабл.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Вести

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе