Вселенско чудовиште: Супермасивна црна дупка скриена во минијатурна галаксија

Научниците од опсерваторијата Chandra на НАСА неодамна открија чудовишна црна дупка „закопана“ во прашина и гас и лоцирана во џуџеста галаксија.

Тимот на Chandra наведува дека црната дупка, која е 200.000 пати помасивна од нашето Сонце, е лоцирана во галаксијата Mrk 462. Оваа супермасивна црна дупка е исто така меѓу најмалите црни дупки од тој вид што некогаш сме ги откриле.

„Црната дупка во Mrk 462 е меѓу најмалите супермасивни црни дупки во познатиот универзум“, вели Џек Пејкер, истражувач од Универзитетот Дартмут во Њу Хемпшир. Паркер е еден од водачите на групата која ја проучувала и идентификувала гореспоменатата црна дупка. Минијатурни супермасивни црни дупки како оваа, според тимот, е многу тешко да се најдат.

Mrk 462 е галаксија со „само“ неколку стотици милиони ѕвезди. Иако на прв поглед оваа бројка изгледа голема, во споредба со нашиот Млечен Пат кој има неколку стотици милијарди ѕвезди, Mrk 462 е навистина џуџе.

Црните дупки до ден денес се скриени од нашиот поглед и покриени со гас и прашина. Доколку станува збор за поголема галаксија, научниците би можеле да идентификуваат црна дупка со набљудување на ѕвезди кои брзо се движат покрај галактичкиот центар или со читање на гравитациското влијание на црната дупка.

Проблемот е што таквото откривање не е можно во помалите галаксии. Благодарение на Chandra, научниците ги препознаа рендгенските зраци кои се емитуваат од гасот вовлечен од црната дупка. Ова е еден од првите случаи во кои научниците забележале црна дупка опкружена со гас и прашина.

„Бидејќи закопаните црни дупки е многу потешко да се идентификуваат отколку откриените, ова откритие значи дека има многу повеќе џуџести галаксии во вселената кои имаат слични црни дупки во нивните центри“, рече Рајан Хикокс, еден од водачите на проектот во Дартмут.

Ова откритие е многу важно бидејќи ни помага да одговориме на важното прашање на астрофизиката: „Како црните дупки можеле да растат толку брзо во раната ера на нашиот универзум?“ Супермасивните црни дупки во центрите на малите галаксии поставуваат ист број прашања колку што на крајот даваат - нивното постоење, пишува Space, е доказ за крајот на необјаснетата еволуција на универзумот околу нас.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Наука

Дали е конечно откриено како се појавил живот на Земјата?

Read more

Нов проблем во напорите човекот да стапне на Марс

Read more

Неверојатен нов фосил можеби е решение за мистеријата на Дарвин

Read more

Најдеталната 3D мапа од вселената прикажува 7,5 милиони галаксии

Read more
 

Гик

Дали е конечно откриено како се појавил живот на Земјата?

Читај повеќе

Поглед во крајбрежната куќа во Корнвол која чини 2 милиона фунти

Читај повеќе

Кавкаските ритуални жезли всушност биле древни сламки за пиво?

Читај повеќе

Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Читај повеќе

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Читај повеќе

Мегасанта мраз испушта големи количества слатка вода во океанот

Читај повеќе
  • filter

6 загрозени животински видови поради климатските промени

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок џиновски корален гребен откриен на Тахити

Читај повеќе