Втор импичмент му дише во врат на Трамп

МИА/КАЈГАНА
/ 14.01.2021 / 08:29

По синоќешното гласање за импичмент на американскиот претседател Доналд Трамп во Претставничкиот дом на САД, спикерката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, повтори дека претседателот е отповикан затоа што поттикнуваше на бунт и оцени дека тоа претставува „актуелна закана за нацијата“.

Пелоси потоа пред новинарите ја потпиша одлуката на Долниот дом на Конгресот за отповикување на претседателот Трамп, што ќе биде испратена до Сенатот за натамошно постапување.

Откако ја потпиша одлуката Пелоси без збор или дополнителен коментар ја напушти салата за прес-конференции.

Вкупно 232 конгресмени во Претставничкиот дом гласаа „за“ повлекување, наспроти 197, додека четворица не гласаа, потврди CNN.

Remote video URL

Вкупно седум пратеници во Долниот дом на Конгресот немаат право на глас.

Ова не е првпат Трамп да се најде пред импичмент. Слична ситуација имаше во ноември, 2019, со таа разлика што сега се одбројува една недела до завршување на неговиот стандарден претседателски мандат.

Лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот, сенаторот Мич Меконел, го отфрли барањето на демократите во петок на вонредна седница на Горниот дом на Конгресот, да се потврди импичментот на американскиот претседател Доналд Трамп изгласан од на мнозинството во Претставничкиот дом.

Во соопштението од канцеларијата на сенаторот Меконел се наведува дека лидерот на демократското малцинство во Сенатот, Зак Замер, денеска бил јасно информиран за оваа одлука.

Редовната седница на Сенатот е закажана за 19 јануари, што значи дека процесот на Сенатот за отповикување на Трамп нема да заврши пред првите денови од претседателскиот мандат на Џо Бајден, чија инаугурација е закажана за 20 јануари, пренесува CNN.

Информацијата дека нема да има вонредна седница на Сенатот дојде откако сенаторот Меконел во приватните разговори изразил уверување дека отповикувањето на претседателот ќе биде добар начин Трамп да се отстрани од Републиканската партија, што, пак, е знак дека дошло до драматични промени во односот меѓу Трамп и Меконел, поранешни блиски соработници.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Read more

Свет

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Read more

Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Read more

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Read more

ЕК бара построги мерки за патување во и надвор од ЕУ

Read more
 

Вести

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Читај повеќе

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Читај повеќе

Илинден-Тирана ги повика Македонците од Гора масовно да ја подржат партијата „Единствена горанска партија“

Читај повеќе

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Читај повеќе

Насер Зибери избран за народен правобранител

Читај повеќе

Северна Македонија не доби рок за вакцините од Европската Комисија

Читај повеќе

Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

Читај повеќе

Две деца повредени во сообраќајка во Кавадарци

Читај повеќе