Свет

Втор случај на заболен од корона вирус во САД

24. јануари 2020 - 17:45 | МИА

Центарот за контрола и спречување болести во САД денеска потврди за втор регистриран случај на заболен од новиот корона вирус. Инфицирана е жена на возраст од 60 години во Чикаго која неодамна била во Вухан, во Кина.

Според Центарот, жената не користела јавен превоз и не била болна кога патувала, соопштија здравствените власти во Чикаго.

Од 63 лица кои се под лекарски надзор од 22 држави, 11 се тестирани негативно, соопшти Центарот на прес конференција.

Новооткриениот вирус уби 26 лица и зарази повеќе од 800, но повеќето случаи и сите смртни случаи досега има во Кина, каде властите воведоа ограничувања за патувања и јавни собири. 

Читајте следно: Алармантни снимки од кинеските болници: Паника и бес поради корона вирусот

Коментирај