УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2021/22

Втора победа за Ајакс, нов кикс на Интер

Во воведните два натпревара од 2. коло во најдоброто континентално клупско натпреварување, Ајакс извојува очекувана победа, додека Интер повторно не успеа да победи.

Холандскиот шампион важеше за голем фаворит против Бешикташ кој во Амстердам допатува десеткуван поради големиот број на повредени фудбалери. Ајакс уште во првото полувреме ја завери победата со головите на Стивен Бергхујс во 17-тата и Себастјан Алер во 43. минута, а со тој резултат и заврши натпреварот. Турскиот шампион треба и да биде задоволен што помина само со два гола во својата мрежа, со оглед на доминацијата на Холанѓаните. За 90 минути Турците ниту еднаш не погодија во рамките на холандскиот гол.

Во Киев, пак, се сретнаа италијанскиот шампион Интер и второпласираниот во украинската лига, Шахтар. „Нераѕурите“ важеа за фаворити, но и втор натпревар по ред во Лигата на шампионите не успеаја да постигнат гол и по поразот од Реал во 1. коло сега освоија само бод. Шахтар на периоди беше и подобар противник, но на крајот Интер ги имаше посериозните шанси кои благодарениот на одличниот голман Андриј Пјатов останаа нереализирани.

Останатите денешни натпревари почнуваат во 21 часот.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Фудбал

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Read more

Чави прифати да се врати во Барселона

Read more

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Read more

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Read more
 

Спорт

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Читај повеќе

Чави прифати да се врати во Барселона

Читај повеќе

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Читај повеќе

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Столе Димитриевски херој во триумфот на Рајо над Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски дебакл на Баерн, Милер им се извини на навивачите

Читај повеќе

Барселона по серија лоши резултати му даде отказ на Куман

Читај повеќе
  • play_arrow

Сасуоло го шокираше Јувентус среде Торино

Читај повеќе

Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Читај повеќе