Вучиќ: Белград е жариште, нови мерки и казни до 6.000 динари

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека во период од две недели ноќните клубови и сплавови ќе имаат забрана за работа од 23 часот до 6 часот наутро, а се затвораат и кафулињата без летни тераси и студентските домови.

Тој вели дека Белград е жариште на коронавирус и Владата ќе донесе нови мерки.

„Би сакал да не се случува ова, најголемиот проблем е Белград со 82,5 проценти од заразените“, вели Вучиќ.

Ќе бидат затворени и студентските домови затоа што се заразени голем број студенти.

За сите коишто нема да ги почитуваат мерките им се заканува казна во вредност од 5 до 6.000 динари.

„Овие мерки ќе важат од утре, а доколку не дадат резултат, ќе воведеме уште порестриктивни мерки“, изјави Вучиќ.

Да можев да одлучувам сам, би го ставил градот под карантин и би вовел полициски час, додаде Вучиќ и рече дека тоа е наједноставно и најбрзо решение.

Вучиќ додаде дека доколку новите мерки не дадат резултат во рок од 4 дена, ќе го стави Белград под карантин.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Регион

Зголемен бројот на новозаразени во Грција, рекорден во Албанија

Read more

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Read more

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Read more

Во екот на сезоната во Црна Гора има 92 проценти помалку туристи

Read more

Вести

Почна трката за формирање Влада

Читај повеќе

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против COVID-19 во Охрид

Читај повеќе

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Читај повеќе

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови

Читај повеќе

До крајот на неделава нестабилно со локални поројни врнежи

Читај повеќе

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Читај повеќе

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе