Вучиќ го отфрли предлогот на ЕУ за поддршка на територијалниот интегритет на Украина

На вчерашната седница на која присуствуваше и претседателот Александар Вучиќ, членовите на српската Влада одлучиле да не го прифатат предлогот на ЕУ Србија да го осуди загрозувањето на територијалниот интегритет на Украина, односно да апелира да се почитува меѓународното право.

Како што дознава Nova.rs, Србија не го прифатила предлогот на ЕУ да ги осуди сите кои го загрозуваат територијалниот интегритет на Украина и нема да ја осуди руската инвазија на таа земја.

Токму ова е ставот што мнозинството го усвоило на вчерашната седница на Владата на Србија, на која присуствуваше и Вучиќ.

На средбата во Немањина воопшто не се зборувало за санкции против Русија. Министрите на СПС, Бранко Ружиќ и Новица Тончев, кои биле воздржани за време на гласањето, не ја поддржале одлуката на мнозинството да го отфрли предлогот на ЕУ, Србија да апелира да се почитува територијалниот интегритет на Украина.

Ваквиот став денеска треба да го соопшти претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по уште една седница на Советот за национална безбедност и средба со патријархот Порфириј, со кого ќе разговара и за ситуацијата во Украина.

Да потсетиме, Европската Унија издаде декларација за рестриктивни мерки против загрозување на територијалниот интегритет на Украина.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Регион

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Read more

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Read more

Милков: Софија презема мерки за случајот со Христијан Пендиков

Read more

Имињата на бугарските клубови во Северна Македонија се 100% провокација! Зошто се правиме наудрени?

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе