Вучиќ: Нема да се воведе полициски час, иако јас сум против тоа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека ќе воведат построги мерки за заштита за да се спречи ширењето на вирусот, но најверојатно нема да се воведе полициски час.

„Премиерката Ана Брнабиќ и министерот за здравство Златибор Лончар утре ќе одржат состанок на кој ќе ги соопштат конечните мерки за петок, сабота и недела. Ќе има засилени мерки за Белград. Јас сум против тоа да не се воведе полициски час бидејќи сметам дека тоа е единствениот спас за нашата земја“, рече Вучиќ во неговото денешно обраќање до нацијата.

Денеска во Србија има 375 нови случаи на коронавирус. Починаа 11 лица, а 118 се на респиратор.  

Најбрутално политичко насилство во Србија во последните неколку години

Според Вучиќ, на политички непријавениот протест, членови на десничарските, екстремистичките и профашистичките организации го нападнаа собранието, а повеќе часа ја напаѓаа полицијата, иако фотографиите, видеата и сведочењата на жителите на Белград покажуваат нешто сосема поинаку.

-Јасно е дека собирот беше организиран, кажа Вучиќ, од криминалното подземје, но и од странскиот фактор.

Граѓаните вчера се собраа пред српскиот Парламент, незадоволни од повторното воведување на полицискиот час, ги пробија вратите на Парламентот и влегоа во зградата. Со часови траеја конфликтите меѓу полицијата и демонстрантите.

реклама

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Read more

Ново сведоштво од „Школата на Мика“: Ме силуваше седум месеци, речиси секој вторник

Read more

Регион

Судот одби привремено да ги ослободи Тачи, Селими, Весели и Красниќи

Read more

Србија трета во Европа и седма во светот по бројот на вакцинирани

Read more

Коснет: Американските војници не гинеа за да се создадат Голема Србија и Голема Албанија

Read more

СИРИЗА бара активирање на групата за пријателство Северна Македонија – Грција

Read more
 

Вести

Филипче: Британскиот сој е со полесна форма на болеста, но и полесно се шири

Читај повеќе

Фаучи: Мутациите влијаат врз вакцините, но можни се прилагодувања

Читај повеќе

Администрацијата на Бајден најави обновување на односите со Палестинците

Читај повеќе

Прв телефонски разговор Путин-Бајден

Читај повеќе

Претседателот на Танзанија тврди дека Бог ги штити од корона: Вакцините не се добри

Читај повеќе

Полицијата го претресе станот на Алексеј Навални

Читај повеќе

СЗО: Речиси 96.000 луѓе починаа од коронавирус во светот за една недела

Читај повеќе
  • play_arrow

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Читај повеќе

Британскиот сој на коронавирусот детектиран во приватна лабораторија во Скопје

Читај повеќе