Вучиќ: Потешко е да се набави вакцина, отколку нуклеарно оружје

Српскиот претседател Александар Вучиќ изрази загриженост поради снабдувањето со вакцини против COVID-19.

Тој за ТВ Прва истакна дека разговарал со светските пријатели за набавка на нови количества вакцини.

– Денес е потешко да се набави вакцина, отколку нуклеарно оружје, изјави српскиот претседател.

Вучиќ очекува денеска да бидат вакцинирани 50.000 луѓе.

– Во светот сме деветти, но мислам дека можеме да бидеме дури и шести во следните три дена, нагласи Вуќиќ.

Remote video URL

Според него, Србија водела паметна и одговорна политика по прашањето за пандемијата на коронавирусот, додавајќи дека „во спротивно ќе се загубеле илјадници животи“.

Вучиќ додаде дека Србија преку програмата КОВАКС добила нула вакцини, како и сите земји во регионот, бидејќи постои проблем во дистрибуцијата на вакцини во земјите од ЕУ токму преку таа програма.

– Добивме нула вакцини и веројатно ќе добиеме еден ден нешто. А, без програмата КОВАКС набавивме 1.500.000 вакцини и ќе обезбедиме уште, нагласи српскиот претседател за ТВ Прва.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Регион

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Read more

Во Грција потврдена мутација од Уганда на коронавирусот

Read more

Повеќе од 3.500 заразени во Србија, 15 лица починаа

Read more

Од денеска поскапуваат патарините во Србија

Read more
 

Вести

Контрола во угостителски објект во тетовско, приведени сопственикот и 18 странски државјанки

Читај повеќе

Приведени 18 лица во угостителски објект во Стајковци

Читај повеќе

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини, најави Филипче

Читај повеќе

Од утре пониски температури од 7 до 10 степени

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Визбегово, повредени четири лица

Читај повеќе

Од понеделник почнува првата фаза на пописот

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Претрес во Битола, запленет амфетамин, приведено едно лице

Читај повеќе