Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Белград, 7 март 2021 (МИА) – Анализа на ситуацијата на Косово и притисоците од надвор, забрзување на вакцинацијата, борбата против ораганизираниот криминал и набавка на опрема на безбедоносните агенции и војската беа тема на вчерашната седница на српскиот Совет за национална бебзбедност, со која председаваше претседателот Александар Вучиќ.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, она што најмногу ја интересираше јавноста беше темата за борбата со организираниот криминал, за која српскиот претседател на прес-конференцијата изјави дека „Србија успеала во последниот период да се пресмета со неколку криминални групи, кои извршиле голем број убиства“.

Одговорот на криминалните групи ќе биде, како што рече, безмилосен и во согласност со законот и моралот.

– Ние кај членовите на оваа најпозната криминална група (Вељко Беливук) што е зад решетки , првпат успеавме да направиме нешто во техничка смисла. Увезувавме уреди што порано не ги користевме. Членовите на криминалната група имаа фотографии и обележани лица на луѓе во МВР и БИА, кои, како што сметаа, им беа прогонувачи. Тоа се оперативци кои се бореа директно против нив и успеале во тоа. Тие ги ризикуваа своите животи, но успеаја, истакна Вучиќ.

На прес-конференцијата беа покажани фотографии, кои ги докажуваат злосторства за кои е осомничена криминална група предводена од Вељко Беливук (Веља Невоља) на кои се гледаат телата на убиените, како и снајперски пушки.

Вучиќ соопшти и дека пред два дена во областа меѓу Шабац и Лозница е запленет досега најголем арсенал на оружје.

Српскиот министер за полиција Александар Вулин на прес-конференцијата изјави дека полицијата го предала материјалот на Обвинителството за организиран криминал за прислушувањето на претседателот Александар Вучиќ и неговото семејство.

– Нелегално се снимени 1.572 телефонски контакти и како такви биле нотирани без никаква правна основа, без никаква полициска основа, без никаква полициска причина. Транскриптите од разговорите беа симнувани и носени на некои високи функционери на МВР, изјави Вулин.

Тој додаде дека на тој начин грубо биле повредени човековите права на оние кои било обаработувани без причина, но и на претседателот Вучиќ, неговиот син Данило, неговиот брат Андреј и неговиот татко Анѓелко.

Вулин посочи дека системот е грубо нарушен, и дека мотивите на оние што го прислушувале претседателот се уште не се познати.

– Одреден број членови на Министерството за внатрешни работи беа ставени на полиграф и веднаш да ви кажам, сите паднаа, паднаа на најважните прашања што им ги поставивме, изјави Вулин.  

*Внимание! Делови од видеото се со вознемирувачка содржина! +18

Remote video URL
реклама

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Регион

„Илинден“ - Тирана со целосна поддршка за Васил Стерјовски за пратеник

Read more

Јанша: Нема нон-пејпер за прекројување на БиХ

Read more

Мета: Во Корча лица со тешки криминални досиеја добиваат лични карти со лажни податоци

Read more

Јанша одбива да се изјасни за нон-пејперот за Западен Балкан

Read more
 

Вести

За прв пат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Читај повеќе

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

Читај повеќе

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Читај повеќе

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција ќе ја достават до надлежните институции

Читај повеќе

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Читај повеќе

„Илинден“ - Тирана со целосна поддршка за Васил Стерјовски за пратеник

Читај повеќе

Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување за вакцинација за новинари и медиумски работници

Читај повеќе

Османи ги претстави првите четири економски советници, заминуваат за Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Читај повеќе