Вучиќ се вакцинираше со кинеската Sinopharm

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска ја посети „Рудна глава“, каде беше вакциниран со Sinopharm вакцината против коронавирус.

Вучиќ вакцината ја прими во Здравствената станица „Рудна глава“ на Здравствениот дом Мајданпек.

Заклучно со вчера во Белград вакцинирани се 472.572 или 33,57 отсто полнолетни граѓани, јави дописникот на МИА од Белград.

-Бројот на ревакцинирани е 340.760, односно 24,2 отсто полнолетни граѓани. Врз основа на бројот на закажани ревакцинации, знаеме дека денес во Белград бројот на ревакцинирани ќе надмине 25 отсто, односно дека секој четврти Белграѓанин и Белграѓанка ќе бидат ревакцинирани, напиша заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ на својот Facebook профил.

Од почетокот на масовната имунизација, во Белград се дадени 813.332 дози вакцини за вакцинација и ревакцинација, соопшти градскиот секретаријат за информации.

Павле Зелиќ од Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија изјави дека досега во Србија се регистрирани 736 несакани ефекти на сите вакцини против коронавирусот.

-Вакцината е ефикасна, безбедна и можеме да видиме излез, изјави Зелиќ за РТС и посочи дека меѓу починатите нема лица кои биле двапати вакцинирани.

Кога станува збор за несаканите ефекти врз вакцините, Зелиќ изјави дека до понеделник напладне се регистрирани вкупно 736 несакани ефекти на сите вакцини, претежно на Sinopharm - 263.

Тој изјави дека имало вкупно 5 сериозни реакции, но дека ниту една не барала подолга хоспитализација.

Вицепремиер на српската Влада и министер за образование, наука и технолошки развој, Бранко Ружиќ, денеска апелираше до студентите да се воздржат од масовни собири и прослави и да ги почитуваат мерките на државата затоа што тие се единствената можност да се изборат со COVID-19 и враќање кон нормалниот живот.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Регион

Две третини од Србите се за враќање на воената служба

Read more

Полициски час и забрана за музика во угостителските објекти се воведува во четири региони во Грција

Read more

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Read more

Конечно поделени недвижнините на поранешна СФРЈ: Што доби Македонија?

Read more
 

Вести

Македонија прва во Европа по број на починати од ковид за една недела

Читај повеќе

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Читај повеќе

Се истражува оштетувањето на електричната табла до прилепската модуларна болница

Читај повеќе

Рускоска: Истрагата за Драги Рашковски во завршна фаза

Читај повеќе

Приведен угостител, во локалот затекнати три лица без сертификат за вакцина

Читај повеќе

Кои се најбезбедни градови во светот за 2021 година?

Читај повеќе

Италијанците на референдум догодина за легализација на марихуаната

Читај повеќе

Есенва ќе има поголем ризик за зараза, колективен имунитет само со вакцинација

Читај повеќе

Променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Читај повеќе