Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во днешното обраќање до јавноста, говорејќи за дијалогот со Приштина, изјави дека Белград сака разговорите да бидат суштински, а не формални, да се видат конкретни чекори и тие да ги решават проблемите.

– Приштина го посочи проблемот со реципроцитет, ние рековме, нема проблем, за пласманот на нашата стока, нека на пратките пишува „Србија“, не мора „Република Србија“. Но, тие тоа го одбија, кажа Вучиќ.

Тој повтори дека Белград сака економска соработка, затоа што е важно да се почитуваат четирите клучни слободи: протокот на луѓе, стоки, услуги и капитал.

– Ние не зборуваме за суштински проблеми, српската страна се подготвува за дијалогот на 7 септември, кога ќе побарам исполнување на договорот од 2013 година, кој беше потпишан под покровителство на ЕУ, а тоа е формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО).

Тој ја оцени како ужасната веста за усвојување на закон за заштита на вредностите на ОВК во Приштина, бидејќи тоа е воведување на вербален деликт, забрана за поинакво мислење и дополнително вознемирување на Србите.

Српскиот преседател потенцираше дека Србија нема да го напушти дијалогот.

– Ние сакаме вистински дијалог, а не само да ни кажуваат како треба да ги признаеме… Јас тоа го кажав на Палмер и на Гренел, го кажав тоа и пред Тачи, на сите. Јас ги разбирам, тоа е политика на нивните земји… Но, ајде да зборуваме за отворање на железнички линии, авиокомпании… некои очигледно не се заинтересирани за тоа, кажа Вучиќ.

Владиниот координатор на Приштина за дијалог со Белград, Скендер Хисени, во четвртокот изјави дека договорот меѓу двете страни за взаемно признавање на Косово и Србија ќе се постигне за 12 месеци или процесот на помирување ќе пропадне целосно.

реклама

Регион

Земјотрес во Грција, почувствуван и во југоисточните делови од државава

Read more

Торнадо снимено во Далмација

Read more

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Вести

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Читај повеќе

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска упатена во КПУ Идризово за случајот „Тенк”

Читај повеќе

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Читај повеќе

Клуге: СЗО сѐ уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат

Читај повеќе