Вучиќ: Во Србија регистриран новиот вид на коронавирус

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека новиот вид на коронавирус, кој првпат се појави во Обединетото Кралство, „пристигнал во Србија“, за што бил известен министерот за здравство, Златибор Лончар.

– Патничка од Лондон, која беше негативна на PCR тестот, го донесе тој вид, нејзиниот сопруг имаше сериозни симптоми, истакна Вучиќ за ТВ Прва и додаде дека ги испитале сите контакти на таа жена и се обиделе да ги изолираат.

– Ги следевме сите контакти, ги изолиравме и денеска можеме со надеж да кажеме дека ќе го спречиме, ако тоа ни се случи, ќе ни биде пекол, кажа Вучиќ, додавајќи дека вирусот е откриен на институтот Торлак.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во интервјуто рече дека очекува денеска да бидат вакцинирани до 50.000 лица, како и дека Србија веќе утре би можела да биде трета држава во Европа според бројот на вакцинирани на 100.000 жители.

Според министерката за труд, Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, во Србија денеска продолжува масовната вакцинација и досега се вакцинирани над 172.000 лица.

реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Регион

Грција останува затворена за државјани на трети земји

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Авион принудно слета во Софија откако патник се обидел да влезе во пилотската кабина

Read more

Бугарскиот Парламент го одби предлогот: Нема да се купуваат руски вакцини

Read more
 

Вести

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Читај повеќе

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Маж исчезнал во водите на Вардар во близина на ПИОМ

Читај повеќе

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Читај повеќе

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Читај повеќе

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и во Охрид

Читај повеќе

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Читај повеќе

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Читај повеќе

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Читај повеќе