Вухан го заврши масовното тестирање на 11 милиони жители

Б.С.Б.
/ 03.06.2020 / 10:45

Вухан, 3 јуни 2020 (МИА) –  Кинескиот град Вухан го заврши масовното тестирање на сите речиси 11 милиони жители за евентуално присуство на коронавирусот во нивните тела. Во тестирањата се откриени 300 асимптоматски вектори и нема активни случаи на COVID-19.

Овие 300 лица, кои немаат симптоми на инфекцијата, биле испратени во изолација.

Пандемијата на коронаравирусот се верува дека потекнува од Вухан, град што потоа беше во карантин 76 дена и во кој беа регистрирани околу 50.000 заразени.

Тестирањето беше спроведено во втората половина на мај и го опфати секој жител на градот кој веќе не бил тестиран. Не се тестираа само децата под шестгодишна возраст, пренесуваат британските медиуми.

-Ова е исклучително ретко во светот. Не само што ја покажа самодовербата и решеноста во борбата против епидемијата, туку Вухан служи и како патоказ за другите градови во превенцијата, изјави експертот од Национална здравствена комисија Ли Ланџуан.

Заменик-градоначалникот Ху Џабо изјави дека градот Вухан потрошил 126 милиони американски долари на тестовите, што, како што кажа, вредеше, бидејќи Вухан сакал да ги увери жителите и луѓето ширум Кина дека епидемијата е минато и за повторно да ја рестартира локалната економија, објави Ксинхуа. 

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Свет

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Read more

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби бил обвинет за сексуална злоупотреба

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Град во Шпанија ставен под карантин поради ширењето на коронавирусот

Read more

Вести

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Читај повеќе

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Читај повеќе

До 15 часот гласале 340 лица со COVID-19 и во самоизолација

Читај повеќе

Двајца мигранти држеле во заложништво други 19 мигранти во Ваксинце

Читај повеќе

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе

Чаир со над 300 активни случаи на заразени со коронавирус

Читај повеќе

Нови 88 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

ДИК прифати нови барања за набљудување на изборите

Читај повеќе
  • play_arrow

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби бил обвинет за сексуална злоупотреба

Читај повеќе