Вухан ќе ги тестира сите 11 милиони жители по појава на коронавирус

Кајгана/МИА
/ 03.08.2021 / 09:33

Кинескиот град Вухан, во кој на крајот на 2019 година за првпат се појави коронавирусот, повторно ќе ги тестира сите жители откако во него се открија неколку нови случаи, јавија денеска локалните власти.

Во овој град од 11 милион и жители вчера беа откриени три нови случаи на COVID-19, откако делта варијантата минатиот месец се појави на истокот од земјата.

Последните случаи на COVID-19 во Вухан беа регистрирани во мај 2020 година.

-Градот почнува итно тестирање на сите жители, изјави Ли Тао, претставник на градската администрација.

Вкупно седум работници од други провинции вчера добија позитивен тест на коронавирусот, но четворица од нив не покажуваат никакви симптоми на болеста.

Од минатата пролет речиси и да нема случаи на COVID-19 во Кина, но во последните неколку недели се пријавени нови случаи.

Во цела Кина во јули беа потврдени најмалку 300 инфекции. 

Тагови
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Свет

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Кои се најбезбедни градови во светот за 2021 година?

Read more

Италијанците на референдум догодина за легализација на марихуаната

Read more

САД признаа: Убивме десет цивили во напад со дрон во Кабул

Read more
 

Вести

Македонија прва во Европа по број на починати од ковид за една недела

Читај повеќе

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Читај повеќе

Се истражува оштетувањето на електричната табла до прилепската модуларна болница

Читај повеќе

Рускоска: Истрагата за Драги Рашковски во завршна фаза

Читај повеќе

Приведен угостител, во локалот затекнати три лица без сертификат за вакцина

Читај повеќе

Кои се најбезбедни градови во светот за 2021 година?

Читај повеќе

Италијанците на референдум догодина за легализација на марихуаната

Читај повеќе

Есенва ќе има поголем ризик за зараза, колективен имунитет само со вакцинација

Читај повеќе

Променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Читај повеќе