VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Германскиот произведувач наскоро ќе го претстави својот прв електричен SUV, моделот ID.4.

Volkswagen се приклучува кон производство на електрични модели, а по компактниот електричен хетчбек ID.3, а наскоро пристигнува и SUV ID.4.

Овој модел ќе се произведува во Европа, Кина и САД, па VW очекува дека ќе се произведуваат 500.000 автомобили ширум светот.

Најмногу ќе биде застапен на американскиот и кинескиот пазар, а не треба да ја занемариме ниту Европа во која од година во година расте бројот на електрични автомобили на патиштата.

Од Volkswagen не очекуваат дека ID.4 ќе привлече половина милион купувачи на почетокот, но сметаат дека ова може да се одложи за 4-5 години.

Најголемиот конкурент на VW ќе биде моделот на Tesla, Model Y, кој неодамна пристигна на пазарот.

Model Y

Volkswagen планира до 2024 година да инвестира дури 11 милијарди евра за електрификација на своите модели.

Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Read more

Авто новости

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Read more

Fiat го претстави Tipo Cross

Read more

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Read more

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Read more

Автомобили

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Читај повеќе
  • filter

Fiat го претстави Tipo Cross

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Читај повеќе

Истражување: Возачите на BMW се најагресивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Yamaha го најави новиот „ѕвер“

Читај повеќе
  • filter

Brabus Rocket е „ѕвер“ со 888 коњски сили

Читај повеќе
  • play_arrow

Може да ви падне задниот браник – призна Tesla

Читај повеќе
  • play_arrow

Како е да се вози „ракета“ без прозорци и покрив?

Читај повеќе