Wabtec ја претстави првата електрична локомотива со батерии

Производителот на локомотиви Wabtec, во соработка со Универзитетот Карнеги Мелон, ја претстави првата електрична локомотива со батерии во светот.

Компанијата од Питсбург, Пенсилванија тврди дека новата локомотива е „драматично помоќна“ од електричниот автомобил на Tesla и може да помогне значително да се намалат емисиите на јаглерод во веќе релативно „зелениот“ сектор за железнички транспорт.

Електричниот погон на батерија може да се спари со традиционален дизел мотор за да се намали потрошувачката на гориво за повеќе од 11%, што доведува до намалување на емисиите на јаглерод за 11%. Ова одговара на помала потрошувачка од речиси 24.000 литри гориво и 70 тони помала емисија на јаглерод.

Локомотивата, наречена FLXdrive, успешно ги помина тестовите во Калифорнија на почетокот од годинава и ја мина трасата долга 20.920 километри помеѓу Барстоу и Стоктон во период од три месеци. Локомотивата тешка 194.044 килограми користи 18.000 литиум-јонски батерии за да развие до 4.400 КС. Капацитетот на енергија е 2,4 mWh, а батеријата може да се наполни со регенеративно сопирање.

FLXdrive користи систем за контрола на патувањето со систем за вештачка интелигенција наречен Trip Optimizer за оптимизирање на енергетската ефикасност. Wabtec веќе развива електрична локомотива од втора генерација со батерија со енергетски капацитет од 7 mWh, што ќе ја намали потрошувачката на гориво и емисијата на јаглерод до 30%. Таа локомотива ќе има моќност еднаква на 100 автомобили на Tesla.

Remote video URL

Австралиската компанија Roy Hill ги купи првите Wabtec комерцијално достапни FLXdrive возови, а верзијата од втората генерација ќе биде достапна во 2023 година. Оваа компанија се занимава со рударство.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Вести

76 години по потонувањето испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

  • play_arrow

76 години по потонувањето испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе

Како кучињата ги гледаат боите и зошто очите им светат зелено во темница?

Читај повеќе