WhatsApp дополнително ги подобри статусите, достапни се нови опции

WhatsApp воведе нови подобрувања на својата функција Status, која беше претставена во 2017 година како одговор на Snapchat и Instagram Stories.

Една од клучните иновации е Voice Status, кој му овозможува на корисникот да снима гласовни пораки до 30 секунди и да ги постави како свој статус. Компанијата вели дека тоа е повеќе „персонален“ начин за известување на контактите, особено за корисниците кои вообичаено претпочитаат да зборуваат наместо да пишуваат или снимаат видео.

Друга новина е функцијата Private Audience Selector, која му овозможува на корисникот да избере кој може да ги види неговите статуси. Обезбедува и можност за избор на публика за секој нов статус, што дава поголема контрола и флексибилност во споредба со претходните поставки за приватност.

Оние кои сакаат емотикони сега ја имаат функцијата Status Reactions, што е брз и лесен начин да одговорите на статусите на пријателите или блиските контакти. Оваа функција ви овозможува да одговорите на кој било статус со кој било од осумте емотикони, наместо да пишувате пораки, да снимате гласовни пораки или да користите налепници.

Status Profile Rings „става прстен“ околу фотографијата на профилот по објавувањето на нов статус и е видлив во списокот за разговор, списокот со членови на група и информациите за контактите. Конечно, овозможен е и preview link кога ќе се стави во статус, така што контактите ќе имаат појасна претстава за што се работи пред да одлучат да кликнат.

Некои од новите функции како што се реакциите на статусите, прстените на профилите и привју линковите беа најавени порано, а сега полека се шират до корисниците ширум светот.

Тагови
реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Интернет

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Read more

Готово е: Од денеска само X

Read more

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Read more

TikTok ја тужи Белата куќа: Си го кршат сопствениот устав, ќе замолкнат 170 милиони Американци

Read more
 

Гик

Виенски експерти развија сеопфатен пристап за лекување на мигрена и други форми на главоболка

Читај повеќе
  • filter

Објавен првиот месечев атлас со висока резолуција

Читај повеќе

Apple ќе лансира целосно нов модел на телефон - iPhone D23

Читај повеќе

Прикажан првиот 4K дисплеј од 1000 Hz во светот

Читај повеќе

Сондата Juno сними фасцинантни фотографии од Европа, месечината на Јупитер

Читај повеќе

Winamp се враќа во полн сјај

Читај повеќе
  • filter

Зошто пчелите произведуваат мед? 7 тајни од светот на пчелите

Читај повеќе

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Читај повеќе

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Читај повеќе