WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Апликацијата WhatsApp најави нови функции кои на корисниците ќе им овозможат поголема приватност при користење и дејствување на оваа платформа.

Корисниците ќе можат тивко да ги напуштаат групните разговори, да контролираат кој може да го види нивниот онлајн статус, т.е. видливост, како и да ја блокираат сликата од екранот во режимот на испраќање фотографии што се прикажуваат само еднаш.

Извршниот директор на компанијата Meta, Марк Закерберг, рече дека новата функција ќе помогне пораките на WhatsApp да бидат „приватни и безбедни како лице в лице“.

Популарната апликација моментално ги известува членовите на групниот разговор кога некој ќе го напушти разговорот, што ќе се промени со новите опции воведени од WhatsApp.

Отсега ќе може да се напушти група без да бидат известени сите други корисници на групниот разговор, туку само администраторот на групата.

Главниот директор за производи, Ами Вора, рече дека тоа е дел од фокусот на платформата на „градење карактеристики на производот што им овозможуваат на луѓето да имаат поголема контрола и приватност над нивните пораки“.

„Ниту една друга глобална услуга за пораки не обезбедува вакво ниво на безбедност за пораките, медиумите, гласовните пораки, видео повиците и резервните копии на разговорите на своите корисници.

Корисниците, исто така, во иднина ќе имаат можност да им дозволат само на одредени контакти - или никому - да го гледаат статусот на нивната онлајн активност кога се активни на платформата, со што опциите за онлајн статус ќе се усогласат со поставките „last seen“.

Ова е само еден од низата новитети што WhatsApp годинава ги претстави за своите корисници.

Тагови
реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more

Софтвер

Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Read more

Apple ги тргна сите апликации од руската VK

Read more

Навидум безопасни апликации кои го кријат тројанецот „претплатник“

Read more

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Read more
 

Гик

Протекоа фотки од новите Galaxy S23 кои откриваат практично сѐ

Читај повеќе

Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Читај повеќе

Откриен нов ковид симптом кој се појавува година дена по заразата

Читај повеќе
  • play_arrow

Intel го возвраќа ударот: Новите процесори нудат до 24 јадра и брзина од 5,8 GHz

Читај повеќе
  • filter

Sky Whale е трикатен авион за 755 патници

Читај повеќе

Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Читај повеќе

Нов остров се појави во Тихиот Океан

Читај повеќе
  • play_arrow

Ураганот Јан виден од вселената

Читај повеќе

Чуден сигнал од вселената снимен 1.800 пати за два месеца, научниците збунети

Читај повеќе