Windows 10 предупредување: Вашите податоци може да бидат загрозени ако преминете на Windows 11

Windows 11 ќе пристигне за некое време и ќе донесе многу нови функции, меѓутоа милиони корисници би можеле да имаат проблем доколку го инсталираат. Иако станува збор за најголемото ажурирање на компанијата во последните шест години, предизвика низа контроверзни работи.

Кога беше најавен во јуни, Microsoft рече дека ќе работи само на новите лаптопи и компјутери. Тоа значеше дека милиони корисници се оставени без надоградба, принудени да купат нов компјутер. Со оглед на тоа дека немаше позитивни коментари во јавноста, Microsoft се предомисли.

Софтверскиот гигант сепак ќе им дозволи на корисниците на оперативниот систем Windows 10 да го инсталираат Windows 11 на постарите уреди.

Според The Verge, корисниците на оперативниот систем Windows 10 ќе го инсталираат Windows 11 директно на своите компјутери.

Но, од Microsfot соопштија дека некои корисници нема да можат да ги добијат следните ажурирања или заштита. Ваквата помисла е застрашувачка бидејќи би можела да ги остави компјутерите со недовршен софтвер, отворен за напад на хакери.

Што е потребно за да се префрлите на Windows 11:

Процесор од 1 GHz или побрз

RAM oд 4 GB

64 GB меморија

TPM: Trusted Platform Module со верзија 2.0.

Тагови
реклама

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе