Windows 11 доби големо ажурирање

Пристигна големо ажурирање на Windows 11, кое Microsoft го нарекува надградба Moment.

Moment 2, како што се нарекува ажурирањето, е достапно како дел од Windows Update, а со него доаѓаат и голем број нови функции за Windows 11.

Меѓу подобрувањата е таскбарот, кој е оптимизиран за допир (на екраните на допир), а тука е и Phone Link за iOS, кој им овозможува на сопствениците на iPhone да го поврзат својот уред со работната површина.

Windows 11 сега ќе нуди препораки за подобрување на потрошувачката и дополнителна помош за решавање на проблемите што ги среќавате на вашиот компјутер (со Quick Assist).

Подобрени се и функциите за пристапност, па има поддршка за уредите со Брајово писмо, а Voice Access доби нови команди.

Како и секогаш, ажурирањето носи и голем број безбедносни patches.

URL
Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Вести

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Read more

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе