КАКО ДА НАПРАВИТЕ НАДГРАДБА НА ОПЕРАТИВНИОТ СИСТЕМ?

Windows 7 е мртов, да живее Windows 10!

Microsoft од денеска веќе не пружа техничка поддршка за Windows 7 за да може да се посвети на нови технологии. Затоа експертите советуваат корисниците на Windows 7 да направат надградба на своите оперативни системи.

Понудата на Microsoft за бесплатна надградба од Windows 7 на Windows 8.1 не е активна веќе неколку години, но тоа не треба да биде пречка да се префрлите на Windows 10 и тоа бесплатно.

Иако компанијата ги тргна специјалните понуди од својата веб-страница, и понатаму ги активира лиценците за Windows 10 за луѓето кои сакаат да ги надградат своите системи Windows 7 или Windows 8.1.

Како да направите надградба од Windows 7 на Windows 10?

Пред да се обидете да направите надградба, проверете дали вашиот компјутер ги поддржува минималните барања неопходни за инсталација на Windows 10.

Најважно е да запамтите дека надградбата на системот Windows 7 на Windows 10 би можело да ги избрише вашите досегашни нагодувања и апликации.

Има опција за зачувување на датотеките и личните податоци, но поради разликите меѓу системите Windows 10 и Windows 7 не е можно да се задржат сите апликации.

реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Софтвер

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Read more

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Read more

Како да го ажурирате Google Chrome?

Read more

Гик

  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе