The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Новото издание на The Witcher 3 за актуелните конзоли и помогна на играта да достигне 50 милиони продадени примероци и на тој начин да влезе во првите десет најпродавани игри на сите времиња.

CD Projekt RED објави дека досега се продадени 50 милиони примероци од The ​​Witcher 3: Wild Hunt. Според сегашните податоци (или оние кои се јавно достапни), тоа значи дека проектот на CD Projekt стана деветта најпродавана игра на сите времиња, како и деветта игра во историјата продадена во повеќе од 50 милиони примероци.

Можеби поважно од тоа, The Witcher 3 сега го надмина оригиналниот Pokemon, кој се продаде во вкупно 47,5 милиони примероци. Тоа е важно бидејќи го прави The Witcher 3 новиот најпродаван RPG наслов на сите времиња. А таа титула се немаше сменето 26 години.

The Witcher 1 и The Witcher 2: Assassins of Kings колективно продадоа повеќе од 25 милиони примероци, со што целата серија достигна вкупно 75 милиони продадени копии.

Пред ова, во пролетта 2022 година, беше објавено дека Witcher 3 ја играле повеќе од 40 милиони играчи. Ова би значело дека The Witcher 3: Wild Hunt Complete Edition за PlayStation 5, Xbox Series и PC и помогна на играта да скокне за 10 милиони продадени примероци во период од 13 месеци.

Само неколку игри во последната деценија се продадени подобро од The ​​Witcher, имено GTA 5, PUBG: Battlegrounds, Mario Kart 8 Deluxe и Red Dead Redemption 2. Можеме да додадеме и Animal Crossing New: Horizons што се продаде помалку од The ​​Witcher ( 42 милиони), но во значително пократок период од три години.

Доколку не сте знаеле, The Witcher добива дури пет нови игри во иднина. CD Projekt RED развива нова трилогија на Unreal Engine 5, во исто време, надворешно студио работи на преработка на првиот Witcher, а канадскиот огранок на CD Projekt подготвува помала Witcher игра со мултиплеер елементи.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Гејминг

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Read more

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Read more

Се збогатија играјќи игрици - колку заработуваат најуспешните еспортисти?

Read more

Nintendo објави војна на пиратеријата, тужи две компании одеднаш

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе