Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Нискотарифната авиокомпанија Wizz Air ќе воведе нови летови од Скопје за Салцбург од 3 јули, а од Белград и Тузла за Салцбург од 2 јули.

Порталот Exyuaviation.com објави дека авиокомпанијата ќе лета двапати неделно од овие градови со авион Erbas A320.

Веста доаѓа само еден ден откако авиопревозникот соопшти дека во јули ќе воведе летови од Милано до Приштина.

Wizz Air соопшти дека по кризата со пандемијата на коронавирусот ќе побара нови прилики и таму ќе ги насочи своите капацитети, додава Exyuaviation.com.

На овие три линии авиокомпанијата нема да има директна конкуренција, иако Air Serbia лета на линија Ниш-Салцбург.

„Свесни сме дека ќе има краток пад на побарувачката поради коронавирусот, па ги намалуваме капацитетите во склад со тоа, но не затвораме ниту една рута или база“, изјави основачот на Wizz Air Јожеф Варади во врска со новата одлука.

Тој додаде дека само ја намалуваат фреквентноста на летови на одредени линии. Исто така истакна дека продолжуваат да нарачуваат авиони и дека до јуни ќе има 22 нови нарачки, со што флотата на компанијата значително ќе се зголеми, па затоа воведуваат нови рути, а можеби и нови бази.

Во април, Wizz Air ги соопшти новите дополнителни мерки за хигиена што ќе ги применува авиокомпанијата од 1 мај: екипажот и патниците да носат заштитни маски, да се одржува физичка дистанца пред чекирање, како и при влегување и излегување од авион, а на летови каде што ќе има можност ќе се обезбеди и оддалеченост помеѓу седиштата на патниците.

„Со цел да се осигура дека здравјето и благосостојбата на патниците и екипажот останат непроменети, Wizz Air воведува нови протоколи – во согласност со владините регулативи – да се почитува физичката дистанца за време на чекирање и да се подобри хигиената на летот. Како дел од мерките за заштита на здравјето на патниците и екипажот на авиокомпанијата, патниците треба да се чекираат и да ги купат сите дополнителни услуги онлајн, како на пример плаќање дополнителни торби, за да ја намалат интеракцијата на аеродромот. Употребата на киосците за самостојно оставање багаж – таму каде што е достапно – и брзите ленти за безбедност на аеродромите, се високо препорачани од страна на авикомпанијата за понатаму да се обезбеди и физичка дистанца пред чекирање во авионот. За да се спречи можноста за ширење на инфекција, најучтиво се замолуваат сите патниците да се придржуваат на новите правила за физичка дистанца при влегување и излегување од авионот“, стои во соопштението од авиокомпанијата од април.

Тагови
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Од денеска скопјани ќе се возат во нови автобуси

Read more

Бизнис

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Read more

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Read more

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Read more

Вести

Скопјанец обвинет за кражба на икони вредни 1.000 евра

Читај повеќе

Откриен шпион во кабинетот на Ангела Меркел

Читај повеќе
  • play_arrow

МОСТ ќе ги следи изборите со близу 900 набљудувачи

Читај повеќе

ССНМ: Новинарите и медиумските работници со плата далеку под просечната

Читај повеќе

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Читај повеќе

Вархеји: Европа потфрли во Сребреница, се соочуваме со нашиот срам

Читај повеќе

ОН: Во камповите за семејства на џихадисти починале 700 луѓе

Читај повеќе

Нови 422 казни за неносење маска

Читај повеќе
  • filter

Од денеска скопјани ќе се возат во нови автобуси

Читај повеќе