„The Woman King“ лесно го освои бокс-офисот

Историската акциона драма „The Woman King“ лесно го освои бокс-офисот во САД и во Канада, заработувајќи 19 милиони долари на домашниот пазар.

Филмот заработи 19 милиони долари од 3.765 кина во Северна Америка во премиерното прикажување минатиот викенд, со што ги надмина очекувањата. Претходно, се очекуваше дека филмот ќе заработи 15 до 18 милиони долари, додека прогнозата на Sony беше до 12 милиони долари.

За продукција на филмот беа потрошени 50 милиони долари, плус десетина милиони долари за промоција и маркетинг, вклучително и за премиерата на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто.

Режисер на филмот е Џина Принс-Битвуд, а „The Woman King“ ја раскажува приказната за жена-воин која го штитела западнато африканско кралство Дахомеј во периодот меѓу 17 и 19 век. Филмот доби доста позитивни критики, а најголем дел од публиката во киносалите биле жени.

„The Woman King“ лесно се искачи на врвот, додека на второто место се најде „Barbarian“ со заработка од 6.3 милиони долари. Премиерата на „Pearl“ се најде на третата позиција со заработка од 3.12 милиони долари, а веднаш по него следи „See How They Run“ со 3.1 милион долари.

Меѓу првите пет според листата на Watch Mojo е и „Bullet Train“ со заработка од 2.5 милиони долари во седмиот викенд од прикажување.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Филм & ТВ

Објавен првиот трејлер за серијата The Last of Us

Read more

Знаете ли која серија е најпопуларна на торент сајтовите?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Палатата загрижена: 5. сезона на The Crown се фокусира на мрачниот период на Чарлс

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за серијата The Last of Us

Читај повеќе

Знаете ли која серија е најпопуларна на торент сајтовите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Палатата загрижена: 5. сезона на The Crown се фокусира на мрачниот период на Чарлс

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот трејлер за „Asterix and Obelix: The Middle Kingdom“ со Златан Ибрахимовиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Хиларија и Алек Болдвин го добија седмото дете

Читај повеќе

Мила Кунис: Немаме намера да израснеме разгалени детишта

Читај повеќе
  • play_arrow

„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар 

Читај повеќе
  • filter

Дона од Baywatch ја откри тајната како на 54 години изгледа прекрасно

Читај повеќе