Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Microsoft конечно го менува непопуларното правило старо цела деценија.

Редовна жалба на списокот на сопственици на конзоли на Microsoft од 2013 година е сеприсутната Digital Rights Management технологија.

За неупатените, тоа подразбира константно присуство на Xbox конзолите (во овој случај) на интернет, за да се осигура дека примерокот од игрицата е оригинален.

Додека за multiplayer или оние игрици кои корисникот ги инсталирал преку разните претплатнички сервиси го сметаме за прифатливо, апсолутно е неприфатливо во случај на single-player игрица за која е платена скапа цена. Освен што е оправдано иритантно да немате целосна контрола врз сопствениот имот, Denuvo (DRM за компјутер) некогаш беше толку наметлив што ја успоруваше „Shadow Of The Tomb Raider“, да речеме меѓу сите други негативни аспекти на оваа приказна.

Идн Мари, главната инженерка на Xbox конзолите, тоест на Xbox тимот, потврди на Twitter дека кај нивните конзоли овој антипиратски стисок веќе некое време како попушта. Додека насловите на Xbox One дисковите уште од јунскиот 2206 апдејт не беа проверувани од страна на DRM, новиот апдејт ја спушта топката и за single-player игриците кај Xbox S/X конзолите.

URL

Тоа и понатаму нема да важи за Xbox Game Pass каде присуството на интернет е задолжително, но барем оние кои платиле полна цена за поедини игрици, по онаа иницијална потврда од серверот за време на инсталирањето и првото вклучување, со мирна душа ќе можат да ја понесат конзолата на пат, без да се грижат за квалитетот на сигналот.

Ако нешто е сигурно, тоа е дека играњето без интернет ќе им годи на сите.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Гејминг

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Read more

CD Projekt Red најави нова The Witcher трилогија и Cyberpunk 2077 продолжение

Read more

Пробиена заштитата на PlayStation 5, хакер успеа да инсталира игра

Read more

Пристигнува првата Razer Android конзола

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Читај повеќе
  • play_arrow

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Читај повеќе

Закерберг, фала ти многу: Рекламите доаѓаат и на профилите на Instagram

Читај повеќе
  • filter

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Читај повеќе

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Читај повеќе

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Читај повеќе
  • filter

Секојдневните задачи стануваат едноставни со новите Xiaomi AIoT производи

Читај повеќе