Xiaomi 12 Lite: Модерен дизајн и подобра камера

Реприза на чипсетот Snapdragon 778G, до 8 GB RAM, подобрени предни и задни камери, повисока цена.

Компанијата Xiaomi го претстави својот најевтин модел од серијата уреди Xiaomi 12 - Xiaomi 12 Lite. Станува збор за смартфон од средна класа, кој носи одредени подобрувања во однос на моделот Xiaomi 11 Lite NE, но и значително повисока цена.

На предната страна на уредот има 6,55-инчен AMOLED екран со резолуција од 2.400 x 1.080 и брзина на освежување од 120 Hz. За живи бои и подобар дисплеј има поддршка за HDR10+ и Dolby Vision, додека панелот е заштитен со Gorilla Glass 5.

Се напојува со чипсет Snapdragon 778G, изработен на процес од 6 nm, кој може да се најде и во минатогодишниот модел Xiaomi 11 Lite NE. Новиот уред доаѓа во конфигурација со 6 или 8 GB RAM, како и 128 или 256 GB внатрешна UFS 2.2 меморија. Поддршката за microSD картичка не е присутна. Според тоа, перформансите ќе бидат доста задоволителни за оние на кои не им е приоритет играњето на најпребирливите игри, додека секојдневното користење на социјалните мрежи, сурфањето на интернет и слично нема да претставува проблем.

Xiaomi 12 Lite задржува сличен дизајн каков што можевме да видиме кај серијата уреди Xiaomi 12, а се одликува со тоа што неговите рабови се рамни и не заоблени - слично на новите iPhone.

На задната страна се наоѓа главна камера од 108 MP (сензор Samsung HM2 и отвор f/1.9), до која се наоѓа ултра широк агол од 8 MP, како и макро сензор од 2 MP. Селфи камерата од 32 MP се наоѓа во исечокот на екранот и носи поддршка за автоматско фокусирање.

Во внатрешноста на самиот уред се наоѓа батерија со капацитет од 4.300 mAh, а од Xiaomi тврдат дека треба да издржи ден и пол користење. Исто така, има поддршка за брзо полнење од 67 W, кое ќе ја наполни батеријата до 50% за 13 минути. Во кутијата доаѓа соодветен полнач.

Заинтересираните купувачи ќе можат да изберат помеѓу црна, розова и зелена боја, или три конфигурации - 6/128 GB, 8/128 GB и 8/256 GB. Почетната цена е 400 евра.

Тагови
реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Мобилни

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Read more

OnePlus го претстави смартфонот OnePlus 10T, познати и цените

Read more

Samsung ви овозможува да ги скриете вашите податоци од сервисерите на телефони

Read more

Како се покажа Nothing Phone (1) на тестот за издржливост?

Read more
 

Гик

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Читај повеќе

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе

Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Читај повеќе

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Читај повеќе

YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Читај повеќе

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Читај повеќе