Xiaomi е број 1 во Европа

За првпат, Xiaomi е најпродаван телефон во Европа.

Кинескиот гигант продолжува да постигнува успех. Неодамна го престигнаа Apple и станаа втори по бројот на продадени телефони во светот, а сега се на првото место и во Европа.

Strategy Analytics пренесува дека во вториот квартал продадоа 12,7 милиони мобилни телефони во Европа. Тоа е раст за 67,1 %.

Продажбата на Samsung падна за 7% и продадоа 12 милиони, а Xiaomi сега се пред нив.

Раст забележа и компанијата Apple, и тоа од 12,7% проценти благодарение на моделот iPhone 12.

Xiaomi е најпродаван во Русија, Украина, Шпанија и Италија.

Тагови
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Вести

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Read more

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Read more

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Read more

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе