Xiaomi ги претстави Redmi K40, K40 Pro и K40 Pro+

Компанијата Xiaomi претстави три уреди од серијата Redmi K40.

Xiaomi Redmi K40 доби 3,2GGz Qualcomm Snapdragon 870 процесор и Adreno 650 GPU. Основниот модел доаѓа со 6 GB RAM, 128 GB интерна меморија, а достапни се и верзии со 8 и 12 GB RAM.

Главна е Sony IMX582 камерата од 48 MP која овозможува снимање видео во 4К резолуција при 30fps. Моделот со 6 GB RAM и 128 GB интерна меморија чини 255 евра.

Redmi K40 Pro има главна камера од 64 MP која овозможува снимање во 8К резолуција при 30fps. Неговата цена изнесува 255 евра за моделот со 6 GB RAM и 128 GB интерна меморија, а достапни се и поскапи верзии со 8 GB RAM и 128/256 GB интерна меморија.

Најдобриот модел е Redmi K40 Pro+ со главна Samsung ISOCELL HM2 камера од 108 MP, ултраширока од 8 и макро камера од 5 MP, додека напред е камерата од 20 MP. Уредот доби Snapdragon 888 процесор, а тука е и Adreno GPU. Цената на моделот со 12 GB RAM и 256 GB интерна меморија изнесува 470 евра и тоа е единствената понудена опција.

Сите три модели се отпорни на прашина и вода по стандардот IP53. AMOLED екраните се заштитени со Gorilla Glass 5 стакло. Сензорот за отпечаток на прст е сместен во копчето за отклучување/заклучување на уредот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Мобилни

Motorola објави тизери за новите Moto G60 и G20

Read more

Sony со тизери ги најави новите модели Xperia

Read more

Realme го претстави смартфонот X7 Pro Ultra

Read more

Крај на една ера: LG го прекина производството на смартфони

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Викенд занимација: Бесплатна игра од Epic Games

Читај повеќе

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на Clubhouse

Читај повеќе

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Читај повеќе

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Читај повеќе
  • filter

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Читај повеќе

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од Марс

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram, дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

The Witcher 3 next-gen доаѓа во втората половина на 2021 година

Читај повеќе