Xiaomi го покажа „убиецот на флегшип смартфони“

Кинеската компанија Xiaomi во последните две години доживува огромна експанзија и тоа почна навистина да се забележува на светскиот пазар. Откако Xiaomi се појави на пазарот почна да нуди квалитетни и напредни уреди по прифатливи и разумни цени, а тоа влијае и на цените на останатите производители.

Во склоп на истиот тој тренд, Xiaomi оваа недела во Европа ќе го претстави моделот Mi 9T, кој веќе од овој понеделник ќе се најде во продажба. Всушност, овој модел е ребрендирана интернационална верзија на телефонот Redmi K20.

Ако зборуваме за карактеристиките на Mi 9T, вреди да се напомене дека телефонот има сензор за отпечатоци од прст сместен под екранот, а на задната страна има систем од три камери (48MP на главната леќа, 8MP телефото леќа и 13MP ултраширока леќа) надополнет со селфи камера од 20MP.

Интересно нешто кај селфи камерата е дека таа се извлекува од самиот телефон за да не зафаќа место на предната страна од уредот. Поради тоа, Mi 9T има целосно рамен екран со дијагонала од 6,39 инчи и максимална искористеност на целата површина на предниот дел.

Xiaomi Mi 9T ќе биде достапен во црна, сина и црвена боја. Цената на овој телефон, во зависност од верзијата ќе чини: 329 евра за моделот со 6GB RAM и 64GB внатрешна меморија, односно 369 евра за верзијата со 8GB RAM и 128 GB внатрешна меморија.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Мобилни

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Read more

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Read more

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Read more

Samsung го претстави новиот Galaxy A31

Read more

Гик

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе