Xiaomi го покажа „убиецот на флегшип смартфони“

Кинеската компанија Xiaomi во последните две години доживува огромна експанзија и тоа почна навистина да се забележува на светскиот пазар. Откако Xiaomi се појави на пазарот почна да нуди квалитетни и напредни уреди по прифатливи и разумни цени, а тоа влијае и на цените на останатите производители.

Во склоп на истиот тој тренд, Xiaomi оваа недела во Европа ќе го претстави моделот Mi 9T, кој веќе од овој понеделник ќе се најде во продажба. Всушност, овој модел е ребрендирана интернационална верзија на телефонот Redmi K20.

Ако зборуваме за карактеристиките на Mi 9T, вреди да се напомене дека телефонот има сензор за отпечатоци од прст сместен под екранот, а на задната страна има систем од три камери (48MP на главната леќа, 8MP телефото леќа и 13MP ултраширока леќа) надополнет со селфи камера од 20MP.

Интересно нешто кај селфи камерата е дека таа се извлекува од самиот телефон за да не зафаќа место на предната страна од уредот. Поради тоа, Mi 9T има целосно рамен екран со дијагонала од 6,39 инчи и максимална искористеност на целата површина на предниот дел.

Xiaomi Mi 9T ќе биде достапен во црна, сина и црвена боја. Цената на овој телефон, во зависност од верзијата ќе чини: 329 евра за моделот со 6GB RAM и 64GB внатрешна меморија, односно 369 евра за верзијата со 8GB RAM и 128 GB внатрешна меморија.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Read more

Мобилни

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Read more

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Read more

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Read more

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Читај повеќе

Google забрани апликации со милиони преземања

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе