Xiaomi го претстави концептот за паметни очила со MicroLED екран

Компанијата Xiaomi го претстави концептот за паметни очила со интегриран MicroLED екран, а проектот е наречен „Xiaomi Smart Glasses“.

Како што изјавија за The Verge, засега не планираат да произведуваат вакви очила, но со претставување на концептот објавија и презентираа неколку детали за тоа како ќе изгледаат очилата во иднина доколку се одлучат да почнат со нивно производство.

Екранот на Xiaomi на концептот за паметни очила има големина на зрно од ориз со димензии 2,4 мм х 2,022 мм, соопштено е во текот на презентација на моделот.

Компанијата соопшти дека очилата ќе содржат Wi-Fi, Bluetooth како и камера од 5 MP.

Погледнете го видеото:

Remote video URL
Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Мобилни

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Read more

Microsoft повторно има надежен телефон: Surface Duo 2 ги оправда очекувањата

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе