Xiaomi гo претстави Mi 10 Lite 5G - најевтиниот смартфон кој поддржува 5G мрежа

Доколку сакате да купите смартфон кој поддржува 5G мрежа, мора да купите поскап уред, но Xiaomi се потруди тоа да не биде така.

Xiaomi го претстави моделот Мi 10 Lite 5G кој чини 349 евра. Уредот доби 6,75-инчен AMOLED екран со интегриран отпечаток за прст, Snapdragon 765G и батерија од 4.160 mAh. Тежок е 192 грама.

Доби 4 задни камери меѓу кои е главната од 48MP, а напред е селфи камерата од 16 MP. Уредот доаѓа со познатиот асортиман на софтвер за фотографирање.

Mi 10 Lite 5G е достапен во бела, сива и зелена боја, а во Европа пристигнува на почетокот на мај.

Ќе бидат достапни две верзии, една од 64 и друга од 128 GB интерна меморија.

Моделот од 64GB ќе чини 349 евра, Mi 10 ќе чини 799 евра, а Mi 10 Pro 999 евра.

 

 

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Мобилни

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Read more

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Read more

Смартфонот Google Pixel 4a пристигнува во јуни

Read more

Како ќе изгледа новиот iPhone 12 Pro?

Read more

Гик

  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Читај повеќе

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Читај повеќе

Netflix го подобри квалитетот на стримување во неколку земји

Читај повеќе