Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Xiaomi годинава ја менува номенклатурата на своите уреди, прво го отфрли името „Mi“, а сега ја преименува и својата CC линија.

Xiaomi го претстави својот најнов паметен телефон од средна класа наречен Civi. Досега има само еден модел, но можно е да се појават верзиите „Pro“ и „e“.

Civi е прилично фокусиран на дизајнот, придвижуван од 778G процесор на Qualcomm, а се одликува со графички процесор Adreno 642L и модем X53 5G. Девет слоеви графен го одржуваат процесорот ладен.

На уредот може да функционираат игри со брзина од 90 fps, а стапката на освежување на неговиот 6,55-инчен 1,080p заоблен OLED екран е 120Hz. Овој екран поддржува HDR10 + и Dolby Vision, додека неговата максимална осветленост е 950 нити.

Главната камера се состои од сензор од 64 MP, а веднаш до неа е макро камера од 2 MP. Камерата од 32 MP со автофокус се грижи за селфи фотографии.

Уредот се напојува со батерија од 4.500 mAh, што според Xiaomi е доволно за нешто повеќе од 24 часа употреба. По празнењето, може целосно да се наполни за 45 минути бидејќи поддржува полнење од 55 жици.

Смартфонот има и стерео звучници со поддршка на Dolby Atmos технологија и е сертифициран за звук со висока резолуција. Жичените слушалки се поврзуваат преку USB-C порта.

Xiaomi е горд на лесниот дизајн на Civi, додека неговата дебелина е нешто под 7 mm. Уредот тежи 166 gr и е широк 71,5 mm, а удобен е за држење и употреба благодарение на мат финишот на задното стакло, што го прави „мек“ на допир.

Претпродажбата веќе започна во Кина, а од 30 септември ќе може да се купи и преку разни онлајн и офлајн канали по цена од 345 евра за основна конфигурација од 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија. Моделот со 256 GB внатрешна меморија и моделот со 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија се поскапи.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Данела Арсовска изби во водство пред Петре Шилегов во трката за градоначалник на Скопје

Read more

Мобилни

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Read more

Како ќе изгледа првиот смартфон на преклоп на Oppo?

Read more

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Read more

Како да го лоцирате вашиот iPhone кога е исклучен?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе