Чини 1.520 долари

Xiaomi го претстави првиот смартфон на преклоп

Xiaomi претстави уште еден смартфон, а се работи за модел на преклоп кој е наречен Mi Mix Fold.

Mi Mix Fold се отвора како Huawei Mate X2 и Samsung Galaxy Z Fold 2, а она по што се разликува од другите модели е тоа што една од задните камери има течни леќи.

Смартфонот доби 8,01-инчен екран со резолуција 2.480х1.860 пиксели кој поддржува Dolby Vision, HDR10+ и максимална светлина од 600н.

Корисникот може да го користи и помалиот 6,51-инчен AMOLED екран со резолуција од 2.520х840 пиксели со Dolby Vision поддршка. Во горниот агол се наоѓа селфи камерата од 20 MP.

Модулот за камери е сличен на оние кои ги имаат Mi 10 Ultra и Mi 10S, a во него се наоѓаат 3 камери, главната Samsung ISOCELL HM2 со 108 MP, ултрашироката од 13 MP и „бионичка“ камера од 8 MP.

За да го унапреди квалитетот на сите камери, Xiaomi разви сопствен процесор под назив Surge C1 кој нуди брз автофокус, автоматски баланс за бела боја.

Го движи Qualcomm Snapdragon 888 5G процесор, има до 16 GB RAM и до 512 GB интерна меморија, а го напојува батерија од 5.020 mAh.

Продажбата почнува на 16 април, а моделот со 12 GB RAM и 256 GB интерна меморија ќе чини околу 1.520 долари.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Мобилни

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Read more

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Read more

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Read more

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе