Xiaomi годишно ќе произведува 300.000 електрични автомобили

Компанијата Xiaomi ги претстави своите планови за производство на електрични автомобили во март.

Економската агенција за развој Beijing E-Town потврди дека Xiaomi ќе изгради нова фабрика за производство на електрични автомобили во Пекинг и ќе произведуваат до 300.000 илјади примероци годишно. Фабриката ќе се гради во две фази, а масовното производство на електрични возила би требало да почне до 2024 година.

Компанијата сака да изгради и истражувачки т.е продажен центар во Пекинг. Веќе имаат планови за продажба по пат на дистрибутери.

Сепак, има многу работи коишто не се познати за стратегијата на Xiaomi кои се однесуваат на електричните автомобили, а меѓу нив се првите модели и меѓународната експанзија. Успешниот технолошки бренд сака да инвестира 10 милијарди долари во електрични возила во период од 10 години.

Ова е знак дека Xiaomi сака да стане сериозен произведувач на електрични автомобили, не само ривал на кинеските компании Nio и Xpeng туку да се доближи до Tesla.

Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Вести

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Read more

Откриен нов вид жаба и именуван по Грета Тунберг

Read more

Израелска студија: Четврта доза вакцина - недоволно добра против омикрон

Read more

Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Read more
 

Гик

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Читај повеќе

Нов проблем во напорите човекот да стапне на Марс

Читај повеќе

Неверојатен нов фосил можеби е решение за мистеријата на Дарвин

Читај повеќе

Откриен нов вид жаба и именуван по Грета Тунберг

Читај повеќе

Xbox One официјално згасна

Читај повеќе

Израелска студија: Четврта доза вакцина - недоволно добра против омикрон

Читај повеќе

Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Читај повеќе

Google ја тестира функцијата Smart Downloads за YouTube на Android

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдеталната 3D мапа од вселената прикажува 7,5 милиони галаксии

Читај повеќе