Xiaomi подготвува смартфони со уште еден екран на задната страна

Xiaomi подготвува дури два нови модели кои ќе имаат екран на задната страна.

Веќе некое време се споменува дека тоа би можело да биде случајот со Xiaomi Mi 11 Ultra, а сега се појавија информации дека и Mi 11 Pro ќе има исти карактеристики.

Секундарниот екран ќе биде сместен во модулот на камерата на задната страна, а покрај него ќе има две леќи, а перископската камера ќе биде под овој екран.

Екранот би требало да го прикажува тајмерот доколку го вклучите при фотографирањето, а се очекува дека ќе има и некои други функции, па веројатно ќе се користи за селфи фотографии.

URL

И двата модела користат Samsung GN2 сензор, а перископската камера ќе послужи за до 120Х дигитален зум.

Примарниот екран ќе има AMOLED технологија, дијагонала од 6,8 инчи, резолуција од 1440p и 10Hz фреквенција на освежување. Исто така го движи Snapdragon 888 процесор.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Мобилни

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Read more

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Read more

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Read more

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе