Xperia 1 V е новиот флегшип смартфон на Sony

Sony официјално го претстави својот нов флегшип, Xperia 1 V.

Она што Sony го истакнува е Exmor T сензорот, кој ги подигнува фотографиите направени во услови на слаба осветленост на повисоко ниво, како и 4K OLED екранот во формат 21:9 и најдобриот Snapdragon процесор.

Xperia 1 V користи екран од 6,5 инчи со брзина на освежување од 120 Hz и го задржува X1 мобилниот мотор од Xperia 1 IV, кој има за цел да го подобри квалитетот на видеото со некои „паметни“ софтверски решенија. Екранот е заштитен со Gorilla Glass Victus 2 и има класична целосна рамка за селфи камера од 12 MP.

Задната страна исто така е покриена со Gorilla Glass Victus 2 стакло и има уникатен финиш кој се разликува од сите други мобилни телефони и кој го зголемува држењето, особено во комбинација со испакнатите страни. IP65 и IP68 сертификатите значат дека корисникот не треба да се грижи за прашина и вода.

Смартфонот се напојува со процесор Snapdragon 8 Gen 2 со 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија што може да се прошири преку microSD картичка.

Sony не сакаше да го повтори фијаското со прегревање на Xperia 1 IV, па така Xperia 1 V има 60 проценти поголема плоча за дисипација на топлина. Компанијата исто така работеше напорно за да се осигура дека камерата троши помалку енергија, бидејќи е еден од најголемите производители на топлина во модерен паметен телефон.

За среќа, тоа не беше постигнато со намалување на сензорот. Зад објективот се наоѓа сензор од 1/1,35" кој е 70 проценти поголем од оној во Xperia 1 IV. Тоа е сензор од 52 MP кој е двојно подобар при услови на слаба осветленост. Сега има и ноќен режим кој помага во многу темна средина.

Покрај главната, има и телефото камера од 12 MP со континуирано зумирање, како и ултраширока камера од 12 MP со автофокус. Сензорот TOF веќе го нема, бидејќи алгоритмите за вештачка интелигенција толку многу напреднаа што станаа непотребни.

Sony ги подобри своите апликации Photo Pro и Video Pro за креаторите, така што тие сега имаат вертикален кориснички интерфејс, а стримерите имаат можност да го следат разговорот во живо на екранот.

Смартфонот доби подобрени стерео звучници кои се погласни и имаат побогат бас, а има и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки. Се напојува со батерија од 5.000 mAh со поддршка за жично полнење од 30 W, кое се полни до 50 проценти за 30 минути. Исто така, поддржано е безжично и реверзибилно безжично полнење, а Sony вети дека батеријата ќе задржи најмалку 80 проценти од капацитетот по три години користење.

Sony Xperia 1 V е достапен во црна платинесто сребрена и каки зелена боја. Продажбата започнува на крајот на јуни, а во Европа ќе чини 1.399 евра.

Remote video URL
Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Мобилни

Не се 3310, но тешко ќе ги скршите: Nokia има два нови телефони

Read more

Google го исмеа iPhone во рекламата за Pixel 8

Read more

iPhone 15 се прегрева, дали Apple „штеди“ на делови?

Read more

Зошто Европејците поскапо плаќаат за iPhone од Американците?

Read more
 

Гик

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Читај повеќе

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Читај повеќе

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Читај повеќе
  • filter

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Читај повеќе
  • play_arrow

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance сними вител од прав на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонија произведе робот висок 4,5 метри, чини 3 милиони долари

Читај повеќе

Вино старо 5.000 години пронајдено во кралска гробница во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно истражување откри која песна е најрелаксирачка

Читај повеќе