YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Истото движење на прстот со кое ги зумираме сликите во галериите, сега ќе ги зумира и видеата на платформата YouTube.

YouTube им донесе на своите корисници експериментална функција Pinch to Zoom, која ви овозможува да зумирате видео, слично како што можете на Instagram објавите или во галеријата на вашиот телефон.

Како што објаснува YouTube, за да ја користат новата функција, корисниците можат едноставно „да го стиснат видео плеерот со два прста за да зумираат и одзумираат“.

Корисниците веќе долго време можеа да го стиснат видео плеерот за да зумираат на цел екран, а новата функција ви овозможува да продолжите со зумирањето, по што ќе можете со прст да ја мрдате сликата за да се фокусирате на одреден дел од видеото.

За жал, новата експериментална функција не е достапна за секого. Резервирана е само за корисниците на Premium кои ќе имаат можност да го тестираат до 1 септември - нешто помалку од еден месец - за кое време компанијата ќе ги собере потребните податоци, ќе ги коригира грешките и ќе одлучи дали Pinch to Zoom ќе стане стандардна функција.

Ако сте претплатник на YouTube Premium, можете да ја пронајдете новата функција за зумирање со одење во менито за поставки (или на телефонот или на прелистувачот на компјутерот). Функцијата се наоѓа во делот Try new features.

Останува да се види дали стискањето за зумирање ќе стане стандардна функција на платформата, како и дали корисниците на YouTube кои не се претплатиле ќе ја добијат. Оптимисти сме - сите функции што поминаа низ делот Try new features станаа стандардни, а YouTube неодамна објави дека на корисниците ќе им донесе преглед на најинтересниот дел од видеото, што беше функција резервирана само за претплатниците на Premium.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Софтвер

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Read more

Што е madware и како да се заштитите од него?

Read more

Instagram ќе тестира високи фотографии како Reels

Read more

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе