YouTube има нов крал, PewDiePie повеќе не e јутјубер со најмногу претплатници

Шведскиот креатор му ја отстапи титулата за најпретплатена личност на YouTube на Џими Доналдсон, попознат како MrBeast.

Дури и ако не го следите неговиот канал или едноставно не поминувате многу време на платформата YouTube, сигурно сте слушнале за PewDiePie. Шведскиот креатор, чие вистинско име е Феликс Кјелберг, беше личноста со најмногу претплатници на платформата речиси една деценија, но на тоа владеење сега му дојде крајот, бидејќи беше надминат од Џими Доналдсон, попознат како MrBeast.

Во август 2013 година, PewDiePie ја презеде титулата за најпретплатен канал на платформата YouTube од каналот Smosh, со околу 11,9 милиони претплатници. Во 2014 и 2016 година, Кјелберг стана првата личност чиј канал достигна 20, односно 50 милиони претплатници. За жал, и покрај напорите на заедницата да го задржи неговиот канал на прво место, во што MrBeast имаше голема улога, каналот на T-Series го надмина Кјелберг и стана првиот канал со 100, а потоа и 200 милиони претплатници. Сепак, бидејќи T-Series е компанија, PewDiePie остана поединецот со најмногу претплатници на платформата и моментално има 111 милиони претплатници.

URL

MrBeast го започна својот канал во 2012 година и содржината на неговите први видеа главно се состоеше од Call of Duty и Minecraft гејмплеј, но тој премина на содржината по која го знаеме денес - доделувајќи огромни парични награди.

Самиот PewDiePie во август призна дека очекувал MrBeast да го надмине, откако неговиот ривал достигна 100 милиони претплатници. Кјелберг рече дека Доналдсон „дефинитивно“ ќе стане број еден и дека „го заслужува тоа“, бидејќи PewDiePie се повлече од платформата пред речиси две години, иако тој продолжува да поставува видеа на својот канал. Предвидувањето се оствари, бидејќи MrBeast сега има 112 милиони претплатници, што го прави најпретплатен човек на платформата YouTube.

Нема сомнение дека многумина ќе бидат среќни што MrBeast го зазеде првото место, особено по скандалите што го следеа Кјелберг низ годините, како што се антисемитските шеги или случајните расни навреди за време на стрим, што предизвика Disney да ја прекине соработката со него.

Од друга страна, MrBeast го достигна врвот без некои поголеми скандали и е познат по својата добротворна работа. Јутјуберот има посветен канал за филантропија со 10 милиони претплатници, а исто така има лиценцирана добротворна организација која работи како банка за храна и врши неделни испораки до локалните заедници.

Remote video URL
Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Интернет

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Read more

Колкави ви се шансите да спасите хакиран Facebook профил?

Read more

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Read more

Како Google ќе го смени начинот на кој пребаруваме на интернет?

Read more
 

Гик

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Армијата на САД избра замена за хеликоптерите Apache и Black Hawk

Читај повеќе