YouTube Music им овозможи на корисниците да создадат своја радио станица

Google им овозможи на корисниците на стриминг сервисот YouTube Music да создаваат свои радио станици базирани на специфични изведувачи, како и да подесуваат алгоритам кој ќе одлучува кои песни ќе се пуштаат.

Оваа нова опција е наречена Radio Builder, а корисниците почнаа да добиваат пристап во вторникот. Може да ѝ се пристапи со скролање до секцијата „ваш музички тјунер“ на почетната страница на YouTube Music во iOS или Android апликацијата.

Кога корисникот прави своја страница, може да изберре до 30 изведувачи, но и да одбере дали сака да слуша само нивна музика или да додаде песни од слични музичари. Исто така, можно е да се одбере пуштање само песни кои му се познати на корисникот, или комбинација, како и да се додадат филтери кои овозможуваат подесување на миксови.

YouTube оваа опција почна да ја тестира минатата година.

Иако YouTube Music од порано има многу станици и миксови засновани на алгоритам, можноста да се создаваат такви што корисниците сами ги контролираат претставува одлична опција кога сакаат да слушнат нешто специфично, но не се расположени за рачно создавање на листа.

Новата опција е достапна за претплатените, но и за оние кои бесплатно користат YouTube Music.

Тагови
реклама

Ковачевски падна

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Софтвер

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Read more

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Read more

Новата верзија на ChatGPT може да флертува и да ги учи корисниците математика

Read more

Како се креира содржина во поновите верзии на Microsoft Word?

Read more
 

Гик

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе

File Explorer за Windows 11 доби еден куп промени

Читај повеќе

Виенски експерти развија сеопфатен пристап за лекување на мигрена и други форми на главоболка

Читај повеќе
  • filter

Објавен првиот месечев атлас со висока резолуција

Читај повеќе

Apple ќе лансира целосно нов модел на телефон - iPhone D23

Читај повеќе