YouTube работи на апликацијата Shorts – конкуренција на популарната TikTok

YouTube има нов проект, а тоа е апликацијата Shorts која е замислена како директен ривал на популарната TikTok.

Целта на YouTube e да креира апликација која ќе биде конкуренција на TikTok и која ќе им овозможи на корисниците да ги објавуваат своите интересни кратки содржини. Наводно, апликацијата ќе биде наречена Shorts.

Оваа апликација ќе им овозможи на корисниците да објавуваат кратки видеа, а на располагање ќе им биде лиценцираната и популарна музика која ја има на YouTube каналот.

YouTube очигледно сака дел од колачот бидејќи TikTok стана многу популарна апликација, а според податоците објавени во јануари – апликацијата има стотина милиони корисници.

Ова не е првпат YouTube да има одговор на други опции кои се појавуваат на познатите социјални мрежи. Тие направија слична верзија на Instagram Stories.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Софтвер

Водич за почетници - како да користите Twitter?

Read more

Како да го користите стикерот за поддршка на мали бизниси на Instagram?

Read more

Десктоп верзијата на WhatsApp ќе нуди видеоповик за 50 луѓе

Read more

Како да користите Spotify?

Read more

Гик

  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Читај повеќе

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Читај повеќе

Netflix го подобри квалитетот на стримување во неколку земји

Читај повеќе