YouTube тивко тестира 5 реклами наместо 2, нема прескокнување

YouTube тивко имплементира нов формат на реклами, почнувајќи од септември, 2022.

Корисниците кои не се претплатени на YouTube Premium ќе добијат 5 реклами кои не можат да ги прескокнат и тоа пред да почне видеото.

Веста се појави кога неколку корисници на YouTube почнаа да се жалат на Twitter и на Reddit дека добивале 5 реклами наместо 2, пред воопшто да можат да го изгледаат видеото.

По тој повод, YouTube објави официјален одговор на Twitter во кој ја призна ситуацијата и наведе дека новиот „феномен“ од 5 реклами ќе им се појавува на корисниците на кои им излегуваат одредени формати на реклами како „Bumper Ads“.

Како што објаснија од YouTube, рекламите се кратки, обично траат околу 6 секунди и не може да ги прескокнете.

Овие реклами засега не се видливи за сите корисници на платформата, изгледа дека YouTube го тестира новиот формат меѓу одбрана група корисници. Засега, повеќето корисници добиваат само две реклами пред видеото да почне и не е точно познато кога системот од 5 реклами ќе биде „сервиран“ на сите корисници.

Тагови
реклама

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Интернет

Нема повеќе бесплатно гледање во 4K на YouTube - ќе мора да се претплатите

Read more

TikTok за три месеци отстранил 113 милиони клипови

Read more

Колку е брз интернетот во Македонија во споредба со остатокот од Балканот?

Read more

Meta тестира функции кои го олеснуваат користењето на Facebook и Instagram

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Пробиена заштитата на PlayStation 5, хакер успеа да инсталира игра

Читај повеќе

Нема повеќе бесплатно гледање во 4K на YouTube - ќе мора да се претплатите

Читај повеќе

Европскиот парламент го усвои законот за воведување универзален полнач

Читај повеќе

Разбивање митови: Легендата за жената папа која го водела Ватикан

Читај повеќе

Нашата галаксија губи маса, од неа бегаат мртви ѕвезди

Читај повеќе

Откриени нови детали за серијата Galaxy S23 на Samsung

Читај повеќе

Хакери кријат опасен малвер зад старото лого на Windows 

Читај повеќе

Белгиски универзитет објави откритие за спречување на метастазирање на ракот

Читај повеќе
  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе