За 12 години Јуве им исплатил 800 милиони евра на италијанските клубови

Италијанските медиуми излегоа со нова информација околу скандалот со финансиски малверзации кој беснее во торинскиот клуб.

Наводно Јувентус потрошил над 800 милиони евра за доведување на играчи од другите италијански клубови од Серија А и Серија Би во изминатите 12 години, не рачунајќи ги зделките за размена на играчи.

„Бјанконерите“ немаат лесна сезона откако претседателот Андреа Ањели и целокупниот борд на директори ненадејно си поднесоа оставки во ноември. Нов удар дојде пред неколку дена кога ФИГЦ по судска наредба ѝ наложи на Серија А да му одземе 15 бодови поради пумпање на вредностите за трансфер на играчи за да се фалсификуваат капиталните добивки, што доведе до пад на клубот на табелата во Калчото.

Весникот Tuttosport, кој важи за близок до торинските клубови, излезе со сторија дека Јувентус на клубовите од Чизмата во последните 12 години им исплатил околу 837 милиони евра. Новинарите ги израчунале трансферите почнувајќи од првиот до последниот, земајќи ги предвид само конечните трансфери и не сметајќи ги оние кои биле правени со размена на играчи.

Проблемите вон теренот кои периодов го тресат Јуве го натераа клубот да смени правец, па сега се обидува да функционира преку поодржлив модел повеќе потпирајќи се на младите играчи развиени во младинскиот тим.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Фудбал

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Read more

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Read more

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Read more

Пике официјално се пофали со новата девојка

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Читај повеќе