За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Бидејќи неговата сопруга не можела да се одлучи на која страна сака да има поглед, Војин Кусиќ од Република Српска на крајот изградил куќа која се врти.

Remote video URL

Куќата која ја изградил Војин е со површина од 100 метри квадратни и има прекрасен поглед на Нова Градишка и Славонски Брод - зависно на која страна е свртена.

Причината што се одлучил на ваков чекор е за да ја направи среќна сопругата која не можела да се одлучи на која страна сака да има поглед.

Куќата ротира со помош на 12 валјаци од воен транспортер, а секој од нив може да носи 5 тони. Кога ќе се вселат, куќата ќе тежи околу 7 тони. Валјаците се вртат со помош на струја, а брзината на ротирање на куќата се подесува од едно вртење во 22 секунди до едно вртење во 24 часа.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Чек дис аут

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Read more

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Read more

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Read more

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе