За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Гренланд загуби огромно количество мраз оваа недела, научниците испраќаат предупредувања.

Гренланд во средата загуби огромно количество стопен мраз поради високите температури предизвикани од климатските промени, а стопената количина на вода е доволна за да ја покрие американската држава Флорида со 5,1 см, велат научниците.

Овој настан беше трета најголема загуба на мраз во Гренланд во еден ден од 1950 година. Другите два рекорди се случија исто така во оваа деценија, 2012 и 2019 година.

Брзото топење дојде откако топлиот воздух, заробен над арктичкиот остров, го промени моделот на атмосферска циркулација, велат научниците, истакнувајќи дека може да се стопи уште повеќе мраз.

Само во средата се стопија околу 22 гигатони мраз, од кои 12 гигатони се влеаја во океанот, а 10 гигатони се апсорбираа во снежната покривка, што може повторно да ги замрзне, изјави Ксавиер Фетвајс, климатолог на Универзитетот во Лиеж во Белгија.

Данска група истражувачки институции на Арктикот, Polar Portal, го опиша феноменот на Гренланд како „масовно топење“.

Иако волуменот на топење е помал отколку во 2019 година, погодената област беше поголема, според Polar Portal.

Ваквите настани можат да создадат повратни информации кои поттикнуваат натамошно затоплување и топење на Гренланд, рече климатолог од Универзитетот Колумбија.

Се истакнува дека овој настан го позиционира Гренланд во поранлива положба до крајот на сезоната на топење.

URL

Научниците проценија дека топењето на мразот на Гренланд, втор по големина на Земјата после Антарктикот, предизвика пораст на глобалното ниво на морето за околу 25 проценти во последните децении.

Научниците предупредуваат дека моделите што се користат за проектирање на идната загуба на мраз не го забележуваат влијанието на промената на атмосферската циркулација, што значи дека тие можат да го потценат идното топење на мразот во Гренланд.

Во средата, температурите на воздухот над Гренланд беа „загрижувачки“, рече ЕУ, а температурите во Констабл Пинт, на истокот од островот, достигнаа 23,2 степени Целзиусови.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Вести

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Read more

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе