За една недела уште 1,3 милиони невработени во САД

Уште 1,3 милиони Американци поднесоа барање за надомест за невработеност минатата недела. Речиси нема промена од претходната недела, што е резултат на континуираното ширење на коронавирусот во САД, јавија американските медиуми.

Бројот на поднесени документи за помош поради невработеност се намалија за 10.000 помалку за седум дена до 11 јули на 1,3 милиони луѓе во однос на 1,31 милиони претходната недела, според властите.

Дополнителни 928.488 лица во 47 држави аплицирале за помош во рамките на специјалната програма за помош на работниците погодени од пандемијата.

Во неделата до 4 јули, сепак, невработеноста падна за 0,3 проценти на 11,9 проценти.

Вкупно околу 57 милиони луѓе се пријавиле на пазарот на трудот од средината на март. Пред кризата, имаше помалку од 225.000 невработени неделно.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Бизнис

Корона-стравот пак ја турна цената на нафтата

Read more

Пандемијата предизвика раст на вредноста на биткоинот

Read more

Здруженија и синдикати бараат казни и присилна наплата за фирмите кои зеле државна помош, а не исплатиле плати

Read more

Најдобрите пет бизнис идеи добија грантови од 20.000 евра од ПСМ Фондација

Read more

Вести

Почна трката за формирање Влада

Читај повеќе

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против COVID-19 во Охрид

Читај повеќе

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Читај повеќе

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови

Читај повеќе

До крајот на неделава нестабилно со локални поројни врнежи

Читај повеќе

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Читај повеќе

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе