За гаснење на Tesla Model S пожарникари потрошиле 45.425 литри вода

Откако во Пенсилванија на автопат се запалил електричен Tesla Model S, пожарникарите морале да употребат огромна количина вода за да го изгаснат пожарот.

Инцидентот се случил во централна Пенсилванија откако долниот дел на автомобилот удрил во нешто на автопатот. Откако се појавил чад, возачот го запрел возилото и со другите двајца патници од автомобилот излегол на безбедно.

Автомобилот потоа се запалил, а кога стигнале противпожарните возила употребиле 15.141 литри вода. Но, тоа не било доволно за гаснење на пожарот, па во помош дошле уште три единици.

Пожарот конечно бил изгаснат, а биле потрошени 45.425 литри вода.

„Поради литиум-јонските батерии беше потребнo повеќе вода, пожарот се повторуваше неколку пати. Екипите работеа скоро два часа, но батеријата држеше висока температура“, стои во соопштението на пожарникарите.

 

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Авто новости

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Како поминаа фаворитите на најновиот EuroNCAP креш тест?

Read more

Apple го одложи својот прв автомобил и се откажува од автономното возење

Read more

Volkswagen најави електричен SUV со автономија од 700 километри

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Читај повеќе
  • play_arrow

Како поминаа фаворитите на најновиот EuroNCAP креш тест?

Читај повеќе

Apple го одложи својот прв автомобил и се откажува од автономното возење

Читај повеќе

Volkswagen најави електричен SUV со автономија од 700 километри

Читај повеќе

Италија е против забраната за продажба на нови бензински и дизел автомобили од 2035 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен трик за побрзо да ја одмрзнете шофершајбната

Читај повеќе

Секој купувач на Jaguar добива уште еден бесплатно, но под еден услов

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Читај повеќе
  • filter

Се продава црвениот Mercedes на Марадона: Малку користен, исклучително сочуван

Читај повеќе